Mužské kroje

Řecké tradiční mužské kroje jsou skromných barev a s jednoduchými ozdobami. Fustanela, druh plisované bílé sukně, se nosí na Peloponésu, v Atice a všeobecně v centrálním Řecku, nosí ho i příslušníci rodu Sarakatsanů. V Epiru je tato sukně známá jako toska. Je vyrobená z mnoha pravoúhlých trojúhelníkových dílů, které jsou sešity společně a pak nařasené v pase. Typický mužský kus oděvu v pobřežních oblastech a na souostroví je vraka, druh širokých vyboulených kalhot v několika variantách, mezi nimiž je nejvíce rozvinutá krétská verze.

Oděvy jsou doprovázeny několika vestami a saky, nošenými jedno přes druhé takovým způsobem, že zdobené části jednoho nejsou ukryté dalším kusem oděvu. Kabáty jsou buď v bílé barvě nebo v tmavých odstínech v barevné škále od modré nebo hnědé k černé.

Spodní prádlo pro všechny mužské kroje se skládá z nátělníku a kalhot. Nikdy nechybí pukamiso, střihem podobné ženské košili, ale obvykle kratší délky.

Pletené ponožky a tkané kamaše jsou délky příslušné k vnějšímu kusu oděvu nebo kalhot, a jsou obvykle zajištěné pod kolenem pomocí speciálních tkaných podvazků.

Nejznámější boty v Řecku jsou tsaruchia, druh bot s obráceným koncem ozdobeným bambulí. Původní pojmenování těchto bot bylo pinges, a nejvíce rozvinutý tvar, nazvaný  mastorika nebo prokadures, má podrážku hustě pokrytou cvočky a velkou bambuli na přední straně.

TOPlist