Komboloi

Komboloi je často nazývaný „řecký růženec“. Skládá z řady korálků navlečených na provázku nebo řetízku, který je uzavřený do kruhu. Korálky mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako kámen, jantar, stříbro apod. 

Komboloi zřejmě původně pochází z islámského tesbihu (modlitebního růžence) a podobné předměty se vyskytují i v dalších kulturách. V Řecku však komboloi není náboženským předmětem.  Zpravidla muži používají  komboloi k uvolnění stresu, zabavení rukou nebo jen jako společenský zvyk. Držení a přetahování korálků mezi prsty může mít uklidňující účinek a může také pomoci při koncentraci. Komboloi se často nosí v kapse nebo zavěšené na zápěstí a je populární nejen mezi staršími, ale také mezi mladšími lidmi jako stylový doplněk.

Výroba a design:
Komboloi má obvykle lichý počet korálků, což může mít symbolický význam. Někdy se jedná o umělecké předměty se zvláštní pozorností věnovanou detailům a kvalitě materiálů. Mnozí sběratelé a milovníci komboloi vybírají tyto předměty pro jejich estetickou hodnotu a řemeslné zpracování.

Historický význam:
Komboloi má v řecké kultuře dlouhou tradici a je považováno za symbol mužnosti a prestiže. Přestože jeho obliba poněkud klesla s příchodem moderní doby, stále si zachovává své místo v srdcích mnoha Řeků jako součást jejich  kulturní identity.

 

 

  

 

 

TOPlist